Uplynulý čas byl pro většinu z nás jiný, než jsme byli doposud zvyklí. Měli bychom být životu vděčni, že s námi občas zatřepe, abychom si nemysleli, že je vše v pořádku, nedotknutelné a trvalé. A to se právě stalo. Každý to prožívá po svém, každý to vnímá jinak. Já jsem tento stav brala jako příležitost k novým poznáním ať sama v sobě, tak i v okolí. Ta absence scházení se a více času na dříve upozaďované věci mě přivedly k intenzivnějšímu studiu člověka v oblasti jeho pohybu, bolestí pohybového aparátu, (které trápí většinu populace), a jeho příčin.
Občas mě bolí záda
Poslední dva roky mám problémy se zády, bylo mi velkou záhadou proč? Vždyť já přeci vím, jak tělo funguje, umím ho rozcvičit i uvolnit, tak proč se mi bolesti neustále vrací. Jsem instruktor jógy, mám složené zkoušky z anatomie, prošla jsem cíleně několik různých rehabilitací, fyzioterapeutických cvičení, vedla bezpočet rozhovorů s různými lékaři a fyzioterapeuty. Dokonce jsem se v jednom období pod tlakem dlouhotrvajících velkých bolestí uvolila i k užívání léků a infuzí. Stále jsem se ale točila v začarovaném kruhu, protože sotva jsem rozpohybovala jedno, přišlo druhé. Jógy jsem se ale vzdát nechtěla.
Vím, že jóga není jen o fyzickém cvičení, léta pracuji i na své duchovní stránce, ale ani v této kombinaci jsem nebyla schopna zvládat jógové cvičení bez bolestí, a to i přes to, že některé cviky jsem vyřadila buď zcela nebo šla jen do jejich lehčích forem.
Aha moment
Proč to píši? Protože se u mě dostavil další z „aha“ momentů. To je to, když vám něco dojde v plné (toť otázka :-)) šíři. Učíte se mnoho věcí, hodně slov slyšíte nebo čtete, máte dost prožitků, ale až za čas přijde moment, kdy se vám něco propojí a vy to začnete chápat jinak. Děje se to všem na různých stupních intenzity a důležitosti. Nemusíte zrovna objevit lék proti proti zákeřné nemoci, stačí objevit důležitou informaci pro sebe. Když prožijete „aha“ moment a vstřebáte ho, tak další myšlenka, která následuje je, že je to tak jednoduché a jasné, a jak to, že jste to neviděli, neslyšeli dříve, když ty informace byly všude kolem vás? No, prostě to tak je a buďme rádi, že to alespoň občas funguje. V buddhismu se říká: „Když je žák připraven, učitel se vždy najde“ :-).
Takže můj „aha moment“ byl, když jsem zjistila, že můžu spojit jógu a zdravé cvičení (rehabilitační, fyzio, kineziologii…) 🙂 Oprostila jsem se od naučené praxe a vpustila do jógy zdravé cvičení. To znamená, že jsem mimo jiné i upravila oporu a držení těla v některých pozicích… 🙂
Jóga
Jóga se k nám dostala z Indie, to všichni víme. Také víme, že každý národ je na tom s pohybem i mentalitou trochu jinak. Ten, kdo alespoň trochu studoval jógu ví, že je více směrů jógy, a v tom nejrozšířenějším (Patandžaliho jóga) se k fyzickému cvičení přistupuje až po zvládnutí několika nižších stupňů učení. Ve stručnosti řečeno se jedná o zvládnutí svého života na mentální úrovni a umění pránajámy (velmi zjednodušeně – vědomé rozvádění dechu po celém těle). Poté se teprve přistupuje k praktikování fyzického cvičení a pak následují další stupně.
Toto si můžete přečíst v jakémkoli pojednání o józe, ale to je asi tak vše, co s tím většina lidí udělá. A v tom vidím jednu z příčin nepochopení jógy. Jóga se k nám dostala v dobré víře v minulém století a velmi se zde rozrostla. K naší smůle většinou jen na té fyzické úrovni, maximálně ve spojení s dechem a soustředěním se na sebe.
Učení jógy
Nevím, jak přesně dnes fungují různé ášramy v Indii ohledně učení jógy, ale protože je vše především o byznysu, tak si nedělám velké iluze. I když se odtud vrátí dobře vyškolený instruktor jógy, nemá dostatek prostoru pro předávání a „západní“ člověk zase nemá dost trpělivosti, není od malička k tomu veden, a proto má zájem o jógu především jako o fyzické cvičení. Jógou si můžete uvolnit a protáhnout tělo, ale také si můžete zaposilovat a úplně se „vyšťavit“ jako z posilovny nebo jiného silového cvičení. Nechci zde rozebírat druhy jógy a její přínosy, ani jógu jako duchovní část, na to je dostatek knih a článků…
Ráda bych v krátkosti vysvětlila, proč naše jóga není všelék, i když ji tak mnoho lidí začalo vnímat. Setkávám se často s klienty, kteří přijdou s bolestí zad, a s tím, že jim doktor doporučil cvičení jógy. Jóga jako cvičení, které známe dnes, opravdu nemůže přinášet zázračné výsledky. Může uvolnit nějaké bloky, uvolnit napětí v těle a tím přinést úlevu. Také může následně zpevnit a utužit některé části těla. Jóga učí vnímat naše těla, což je skvělé, ale není to komplexní řešení pro stálé zdraví. V našem těle se při každém pohybu odehrává mnoho reakcí, které jsou odvozené od našeho ranného vývoje. Máme vypěstované vzorce pohybu od dětství a také my svým dětem předáváme někdy dost špatné návykové vzorce pohybu i chování…
Nechci kritizovat, spíše chci poukázat na souvislosti a realitu. Mám totiž obavy, že stejně jako přišla v polovině minulého století jóga do našeho života a získala velkou popularitu, může o ni vzhledem k nepochopení velice rychle přijít. A to bych nerada.
Jóga u nás
Jóga se postupem let přizpůsobuje našim podmínkám místo toho, aby se člověk učil jí jako celku. A tak se dnes setkáváme hlavně s detailními popisy a fotografiemi top ásan (pozic) nejlépe v provedení mladých krásných štíhlých slečen. To působí na naše podvědomí stejně jako další reklamy a buduje to v nás nedosažitelné cíle, kterým se ve velké spolupráci s naším egem snažíme alespoň trochu přiblížit. Tím si zaděláváme na zdravotní problém (mentální už máme).
Naše těla po rozcvičení ledacos zvládnou a do určitého věku ani nemusejí moc protestovat, ale jen do určité doby. Později to dostaneme i s úroky.

Fenomén dokonalosti
Prosím, pojďme poodstoupit od fenoménu dokonalosti. Od vypracovaných těl stejně jako od géniů. Nedávejme si je za cíl. Pojďme myslet sami na sebe, na své možnosti mentální i fyzické. Na to, jak být zdraví a šťastní v mantinelech možnostech svého těla.
Anatomie je velmi spletitý a důmyslný systém, který je potřeba vnímat jako celek. Nejen co je na povrchu, ale také, co je uvnitř.

Často vidíme, že lidé posilují různé části těla tak, aby to bylo vidět, ale uvnitř se skrývají ještě další části, které jsou mnohem důležitější pro naše celkové zdravé fungování. Vypracované, vyrýsované tělo nemusí být plně funkční, nemusí být známkou zdraví, pokud není posilováno a protahováno komplexně. To je třeba si uvědomit a následně opustit všeobecně nastavené hodnoty krásy těla. Krása vychází zevnitř jak u mentální, tak u fyzické stránky.
Upravme si jógu pro své zdraví
Pojďme opustit od některých striktních „nařízení jógy“, což si stejně větší měrou poupravil člověk „západní“ ☹. Každé tělo je jiné a má jiné možnosti. Některé ásany nejsou vhodné vůbec, některé je třeba upravit do shody s naší anatomií. Při některých cvičení je potřeba upravit oporu rukou i nohou. V každém případě je nanejvýš prospěšné propojit jógu se zdravým pohybem z fyzioterapie, kineziologie či dalšího rehabilitačního cvičení. Naším cílem je přeci funkční zdravé tělo a uvolněná spokojená mysl!
Při jakékoliv naší činnosti bychom měli mít na paměti, že to, co děláme, děláme dobře i s ohledem na naši budoucnost.
Mějte se hezky a upřednostňujete zdravou jógu 😊, budete mít dlouho zdravé tělo i šťastnou mysl!
NAMASTE

S úctou, Lucie Pastírová, instruktorka jógy a autorka blogu